اورینگ(O-ring) چیست؟

تاریخچه تولد اورینگ

ساخت اولین نمونه های O-ring به سال ۱۸۹۶ و فردی سوئدی به نام جی او لوندبرگ بر و نیز فردی دانمارکی نیلز کریستسنسن در سال ۱۹۳۷ می گردد. کریستسنسن در سال ۱۸۹۱ وارد امریکا شد و در طی جنگ جهانی دوم کسب امتیاز تولید اورینگ را به دست آورده و بدین طریق هزینه ای هنگفت را از آن خود نمود. وی در آن زمان از این محصول به عنوان ابزاری پر کاربرد در تسلیحات جنگی یاد نمود.

O-ring   چیست؟

می توانید استدلال کنید که حلقه اورینگ از نظر اجزای سازنده کمی “فسیل زنده” است. آنها برای اولین بار در قرن بیستم به بازار آورده شدند  و با این حال، با وجود سادگی مطلق، ماهیت بسیار اساسی دارند. هنوز هم امروزه به طور باورنکردنی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر این، به همان سرعتی که دنیای مهندسی، ساخت و طراحی اجزا تغییر کرده است، حلقه‌های اورینگ هم از نظر شکل و هم از نظر عملکرد کمابیش یکسان باقی مانده‌اند. برخی از مواد مورد استفاده در ساخت حلقه‌های اورینگ با گذشت زمان پیشرفته ‌تر شده‌اند. اما اساساً اورینگ‌ها راه‌ حلی زیبا و ساده و قابل اعتماد برای مشکلی هستند که برای اولین بار بیش از یک قرن پیش مطرح شد.

در این مقاله، ما به برخی از رایج‌ترین انواع اورینگ آب بند در بازار نگاه می‌کنیم و در مورد مکان و زمان استفاده از آنها بحث خواهیم کرد.


اورینگ چگونه کار می کند؟

نام آنها، همانطور که مشخص است، به سادگی به شکل  دونات یا چنبره اشاره دارد، و آنها صرفاً برای ایجاد یک آب بندی  بهتر و ضد نشتی بین دو جزء دیگر، با هدف معمولاً جلوگیری از فرار ناخواسته گازها یا مایعات وجود دارند. از این نظر، آنها به طور موثر یک نوع واشر هستند – تفاوت اصلی این است که حلقه های اورینگ بیشتر در محیط های بسیار پرفشار استفاده می شوند، جایی که یک واشر چوب پنبه ای، کاغذی یا لاستیکی معمولی احتمالاً مستعد خرابی است.

به عبارت بسیار ابتدایی، آب‌بندی‌های اورینگ با قرار گرفتن در یک شیار یا کانال بین دو سطح/جزئی که قرار است با هم جفت شوند یا به هم فشار داده شوند، کار می‌کنند. حلقه اورینگ را عموماً از نوعی الاستومر میسازیم. همچنین در محل اتصال بین این دو قسمت قرار می دهیم و به منظور کمک به ایجاد یک مهر و موم محکم می فشاریم.

 

نحوه استفاده از مهر و موم اورینگ

حلقه‌های اورینگ معمولاً در پمپ‌ها، سیلندرها، رابط ‌ها و سوپاپ‌ها یافت می‌شوند .آنها به مهر و موم کردن اتصالات بین قطعات جداگانه و جلوگیری از نشت مایعات و گازها کمک می‌کنند. آنها با اجزای استاتیک، دینامیک، هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می شوند. آنها را به یک راه حل بسیار کاربردی برای یک مسئله مهندسی بسیار گسترده تبدیل می کند.

مقطع دایره ای مبتنی بر الاستومری در یک شیار مهندسی شده مخصوص قرار می گیرد. (که هندسه آن تقریباً جهانی است)  جایی که بین دو یا چند قسمت پس از مونتاژ و در هم قفل شدن فشرده می شود.

مهر و موم اورینگ هم مقرون به صرفه و قابل اعتماد است و هم نسبتاً انعطاف پذیر است و در صورت نیاز نگهداری/ تعویض آسان است.یکی از نقاط قوت کلیدی  O-ring این است که پس از جدا شدن قطعات اتصال و حذف نیروهای فشاری وارد بر آن، به شکل اولیه خود باز می گردد.

با گذشت زمان، تکرار این فرآیند  تأثیر بر انعطاف‌پذیری و یکنواختی مواد و شکل چنبره آن دارد .در نهایت اگر بخواهید مهر و موم محکم بماند، اورینگ را باید تعویض کنید.بسیار مهم است که فشار بیشتری بر روی اورینگ نسبت به خصوصیاتش وارد نکنیم.

مواد O-ring مختلف مهر و موم

 اگر می‌خواهید اورینگ عمر مفید و کارایی خوبی داشته باشد ، انتخاب نوع مناسب متریال برای کار بسیار مهم است. در این بخش، نگاهی گذرا به انواع مختلف مواد اورینگ می اندازیم:

Viton/Nitrile/Rubber/Silicone/Fluorocarbon/NBR/EPDM,…

در مقاله های بعد در مورد کارایی و مشخصات هر کدام از این مواد صحبت خواهیم کرد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت اندیشه داران صنعت تماس حاصل فرمایید.

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

Hello World! https://z3esha.com?hs=90fec1c9f1be30d93903c3bd73d173f7&

فوریه 25, 2023

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

8ayftr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *