نخ نسوز تفلون کربن

نخ نسوز تفلون کربن برای چه مواردی استفاده می شود ؟

نخ نسوز تفلون کربن یک درزگیر بسیار مقاوم است . که در سیستم های دارای شیر ، شیرآلات و هم چنین سایر ماشین های دارای قطعات مکانیکی ضد آب قابل استفاده است . می توان آن را هم برای ساقه های شیر ثابت و هم برای اتصالات متحرک اعمال کرد .

نخ نسوز تفلون کربن چیست ؟

پکینگ نسوز کربن تفلون همان گونه که از نام این محصول پیداست ، از پکینگ کربن آغشته به تفلون ، از الیاف نسوز کربن آغشته به روغن سیلیکون و تفلون بافته می شود . الیاف کربن علاوه بر تحمل زیاد گرما ، از ضریب اصطکاک بالایی حتی نسبت به الیاف شیشه و کولار برخوردار می باشد . از مزایای دیگر این محصول استحکام زیاد نسبت به وزن خود می باشد ، یعنی مقاومت کششی بسیار فوق العاده ای نسبت به وزن خود داراست .

نخ های گرافیتی خود روان کننده ، از نظر ابعادی پایدار ، غیر قابل نفوذ در برابر گازها و سیالات و مقاوم در برابر خوردگی هستند .

فیبر کربن 1302 با اشباع PTFE را می توان برای آب بندی طیف گسترده ای از محیط های تهاجمی شیمیایی و هم چنین برای کاربرد های آب و بخار تا دمای 300 درجه سانتی گراد ، روغن ها ، گریس ها و غیره استفاده کرد .

پکینگ گرافیتی نوعی نخ با حرارت بالا و طناب نسوز است . نخ نسوز در پتروشیمی ها ، نیروگاه ها ، سکو های نفتی و صنایع کشتی سازی برای آب بندی پمپ ها ، شیرها ، شفت ها و مخازن صنعتی کاربرد دارد .

استفاده از نخ نسوز برای آب بندی پمپ یکی از متداول ترین و با ارزش ترین روش های آب بندی است .

علاوه بر محدودیت هایی که در واردات قطعات با آن مواجه هستیم ، خروج ارز از کشور موضوع دیگری است که باید به آن توجه شود . اما استفاده از پکینگ نسوز یک روش انعطاف پذیر است . در این روش به دلیل بافت بسیار خاصی که برای ساخت پکینگ ها استفاده می شود ، شاهد پوشش بهتر ، کاهش اصطکاک ، استحکام مکانیکی بالاتر و هم چنین مقاومت حرارتی بسیار بالاتر هستیم .

پکینگ کربن فایبر تقویت شده با سیم اینکونل

تقویت این پکینگ با سیم اینکونل مقاومت مکانیکی پکینگ را افزایش می دهد . معمولا در کاربرد های استاتیک از این پکینگ استفاده می شود .
به عنوان پکینگ برای آب بندی شیر های صنعتی و پمپ ها در فشار و دمای بالا استفاده می شود . از این پکینگ می توان به تنهایی و یا با پکینگ های گرافیتی خالص استفاده کرد . این پکینگ مناسب آب ، بخار ، اسیدها و مواد قلیایی در نیروگاه ها ، پالایشگاه ها و در دیگ بخار مورد استفاده قرار می گیرد .

مزایای پکینگ کربن

پکینگ فیبر کربن PTFE در مواردی که ایمنی کار مورد نیاز است و کیفیت آب بندی برای تجهیزات بسیار مهم است استفاده می شود . پکینگ فیبر کربن PTFE را می توان برای آب بندی طیف وسیعی از محیط های تهاجمی شیمیایی و هم چنین برای کاربرد های آب و بخار تا دمای 300 درجه سانتی گراد ، روغن ها ، گریس ها و غیره استفاده کرد .

این بسته بندی فیبر کربن به طور گسترده در صنعت برق و هم چنین در صنایع شیمیایی ، سلولزی ، پالایش نفت ، متالورژی ، دارو سازی ، پردازش مواد غذایی و غیره کاربرد دارد .

کاربرد های پکینگ نسوز کربن

هر کدام از پکینگ های نسوز موجود در بازار کاربرد های ویژه ای دارند .

به طور مثال :

تفلون خالص مقاومت شیمیایی بسیار خوبی دارد .

گرافیت خالص انعطاف پذیری بالایی دارد .

سرامیک نیز به دلیل ساختاری که دارد در دما های بالا خواص خود را به خوبی حفظ می کند .

فایبر گلاس نیز به دلیل خواص ویژه ای که دارد مجموعه ای از خواص فوق را دارد .

پکینگ کربن جهت آب بندی در محیط های با دمای مثبت 650 درجه سانتی گراد تا منفی 50 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرد . از ویژگی های بارز این محصول ، استحکام مکانیکی و حرارتی بالای آن می باشد . این محصول در برابر اشعه ایکس و مواد شیمیایی از خود مقاومت خوبی نشان می دهد و در کلیه محیط های اسیدی و بازی قابل استفاده می باشد .

تفلون یا همان PTFE معروف و روغن سیلیکون دیگر مواد پکینگ کربن تفلون هستند . به علت وجود همین مواد ، در آب بندی مایعات فرار ( البته به جز اسید های با خلوص بالا و حلال های مواد عالی قوی ) و در جاهایی که آلودگی مجاز نباشد ، مانند پمپ های گریز از مرکز ، پمپ های شناور و شیر آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

از دیگر کاربرد های این پکینگ نسوز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مورد استفاده در صنایع شیمیایی
  • مورد استفاده در انواع پمپ های صنعتی و کشاورزی
  • مورد استفاده در انواع میکسر
  • مورد استفاده به صورت پر مصرف در پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی

اندیشه داران صنعت با بیش از بیست سال تجربه کاری ، ارائه دهنده انواع پکینگ های بافته شده می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیش تر با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *