کوپلینگ لاستیکی

کوپلینگ لاستیکی قطعه ای است که برای اتصال بین دو شفت به یکدیگر ار آن استفاده و بهره می رود.

یکی از موارد استفاده از آن در صنعت راه آهن است. کوپلینگ لاستیکی از ضربه گیرهای انعطاف پذیر از جنس لاستیک مصنوعی تهیه می شود. از کوپلینگ لاستیکی در سیستم های انتقال نیرو و در تمامی صنایع دیگر به طور گسترده کاربرد دارد.

اصولا از کوپلینگ لاستیکی در نقاطی استفاده و بهره می رود که لازم است نیرویی منتقل شود و در عین حال ضربات بوجود آمده از راه اندازی و یا توقف ناگهانی تجهیزات را خنثی نماید .

 

کوپلینگ لاستیکی

کوپلینگ لاستیکی تولید شده در اندیشه داران صنعت با دستگاه های جدید و مدرن و در رنگها و سایزها و متریالهای گوناگون ضدحرارت ، ضد روغن ، ضد اسید و حتی مقاوم برابر آب شور دریا و غیره استفاده می شود.

هدف اولیه ی کوپلینگ لاستیکی این است که دو قطعه ی جدا از هم که دارای حرکات لرزشی نیز هستند را به هم متصل می کند و اجازه جابجایی و یا حرکت و یا لرزش بین آنها را نمی دهد و به همین دلیل انتخاب و نصب و نگهداری کوپلینگ لاستیکی استاندارد و باکیفیت مطلوب و بالا می تواند صرفه جویی در هزینه نگهداری و زمان و استهلاک و عایق بندی و آبکاری مناسبی را داشته باشد.

کوپلینگ لاستیکی

کوپلینگ لاستیکی در بسیاری از کاربردهای صنعتی به خصوص در موتورهای مختلف استفاده می شود. عمدتا به خاطر خواص نرم و اثر محرک بر ارتعاشات مشکل ساز استفاده می شود.

لاستیک کوپلینگ یا دمپر در صنایع مختلف و در ماشین آلات جهت ضربه گیری ، لرزه گیری (لرزش) و مهار کردن ارتعاشات به کار می رود لاستیک ضربه گیر باعث اتلاف انرژی و به اصطلاح دمپ شدن انرژی در جسم سختی که به آن ضربه می خورد می شود و مقداری از سروصدا و لرزش دستگاه های صنعتی را می گیرد.

انواع کوپلینگ 

به طور کلی کوپلینگ ها را می توان در دو دسته جداگانه جای داد. دسته اول کوپلینگ های سخت یا صلب و دسته بعدی کوپلینگ های انعطاف پذیر هستند. کوپلینگ لاستیکی هم در دسته دوم با همان کوپلینگ های انعطاف پذیر قرار می گیرد. با توجه به نام این دو دسته می توان به این نکته پی برد که میزان سختی یا نرم بودن کوپلینگ ها چقدر در انتخاب آن ها اهمیت دارد.

انواع کوپلینگ لاستیکی چیست؟

در این بخش بعد از آشنایی با کوپلینگ لاستیکی بهتر است تا انواع این محصول را نیز به شما معرفی کنیم. این انواع عبارت اند از:

  • کوپلینگ های میله ای
  • کوپلینگ های ارتجاعی
  • کوپلینگ های دنده ای
  • کوپلینگ های دیکی
  • کوپلینگ های حلزونی
  • کوپلینگ های فنجی بوش پین
  • کوپلینگ های مارپیچ

کوپلینگ لاستیکی

انواع دیگری از این کوپلینگ ها  مانند کوپلینگ های امگا و رشته ای نیز موجود هستند که در جای خود و با توجه به شرایط، به کار گرفته می شوند.

دسته بندی کوپلینگ

کوپلینگ های لاستیکی با فلز

کوپلینگ های لاستیکی بدون فلز

کوپلینگ های پلی اورتان

کاربرد کوپلینگ :

  • کاهش ضربه و لرزش از منبع نیرو به سایرقسمت ها
  • تعدیل و از بین بردن ناهم راستایی دراتصالات و شفت (Miss-aligment)
  • کمک به فرآیند انتقال ایمن گشتاور نیرو

کوپلینگ لاستیکی از ضربه‌ گیرهای انعطاف پذیر با جنس لاستیک مصنوعی تولید می‌ شود. این قطعه در سیستم انتقال نیرو و اکثر صنایع دیگر به شکل گسترده‌ ای کاربرد دارد. معمولا از این نوع کوپلینگ در مواقعی استفاده می‌ شود که لازم است نیرویی انتقال را دهد و یا نیاز باشد ضربات حاصل از راه اندازی و یا توقف ناگهانی تجهیزات را مهار کند.

شرکت اندیشه داران صنعت با بیش از بیست سال تجربه کاری مفتخر به تولید انواع کوپلینگ می باشد لذا کافی است جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

sexax

دسامبر 29, 2023

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

yandanxvurulmus.FCMfq3ti5d5z

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *