پکینگ چیست؟

پکینگ ها که عموما در جک های هیدرولیک و پنوماتیک استفاده بیشتری دارند قطعاتی هستند که در رده سیل های متحرکت و قطعات آب بند طبقه بندی شده و در صنعت لاستیک سازی برای آب بندی و درز بندی شفت و پیستون پمپ ها و جلوگیری از نشت مایعات(0مایعات سمی) جامدات و گازهای خطرناک و نشت آلاینده ها و مواد منفجره به قسمت اصلی دستگاه به کار میرود.

وجود پکینگ برای پمپ هیدرولیک ضروری است زیرا عموما در بخش هایی از پمپ قضیه نشت کردن یا وارد شدن هوا وجود دارد که با انتخاب یک پکینگ مناسب میتوان از سیال درون پمپ محافظت کرده و مانع از ورود هوا به درون پمپ شد.

پکینگ

آببندی پکینگ ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده است:

 • کاسه نمد
 • لایی
 • کلاهک آببندی

کاربرد های پکینگ:

وظیفه اصلی پکینگ لاستیکی جلوگیری از نشت هر گونه مایعاتی به داخل قسمت اصلی دستگاه است.اما با توجه به جنس و اندازه پکینگ ها موارد مصرف آن ها میتوانند متفاوت باشند.یکی از کاربردهای سیل یا پکینگ جلوگیری از نشت جامدات مایعات و گاز است. همچنین در کارخانه های فولاد تولید سیمان و آهن بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.این قطعات اصطحکاک پایینی و دارای مقاومت شیمیایی بالایی هستند.پکینگ لاستیکی در برابر فشار تحمل بسیار بالایی دارد و به راحتی تغییر شکل نمیدهد.

متریال کاربردی پکینگ ها:

پکینگها بنا به نوع کاربرد، در سایزهای مختلف و با جنسها و متریال گوناگون تولید میشوند؛ به گونهای که در مقابل فشار، حرارت، و همچنین سایش و خوردگی، کارایی لازم را داشته باشند. پکینگها معمولاٌ از جنس لاستیک طبیعی و مصنوعی، پلاستیک یا متریال مختلف مانندNBR ,VITON ,EPDM) ،Silicon ، PTFE، PU، FKM و..) هستند. به عنوان مثال، در جکهای معمولی پکینگهای لاستیکی یا NBR کاربرد دارند.

پکینگ

طرز نصب پکینگها به چه شکل صورت میگیرد؟

این نوع آببند برای این که پروسه آببندی را کامل کند باید طوری نصب گردد که فشار سیال داخل پمپ، لبه پکینگ را به حفره قرارگیری پکینگ و به دیواره بچسباند و برای آببندی قطعات پمپ، کاربرد و مصرف حداقل یک بسته از این نوع پکینگ ضروری است و باید چند پکینگ را همراه با هم در یک شیار قرار داد.

عملکرد پکینگ ها:

پکینگها به صورت یک طرفه و دو طرفه عمل مکنند و قدرت تحمل فشار ۲۵۰ تا ۷۰۰ بار را دارا می باشند و بر اساس لبه های داخلی و خارجی پکینگ، موضع و جایگاه قرارگیری آن مشخص میگردد، اگر لبه های خارجی آن بلندتر باشد در قسمت گلویی و اگر لبه های داخلی آن بلندتر باشد در قسمت پیستون واقع میشوند

و اگر هر دو لبه ی داخلی و خارجی متقارن باشند هم نوع پیستونی و هم گلویی آن مورد مصرف قرار میگیرد. بعضی از پکینگ ها به صورت ردیفی و برخی چندتکه، با اسم پکینگ طبقاتی و برخی دیگر دارای حلقهای از جنس لاستیک طبیعی (نیتریل) و بخش دیگر از الیاف تقویتشده با لاستیک نیتریل (منجید دار) هستند. گاهی همراه پکینگ ها از رینگ پشتیبان نیز برای تحمل فشار بیشتر، استفاده می گردد.

 

ویژگی پکینگ ها چیست؟

 • قابلیت تحمل فشار بالا
 • اصطحکاک پایین و مقاومت شیمیایی بالا
 • مقاومت سایشی بالا
 • ضد رنگ
 • انتقال حرارتی و گرمایی بالا
 • مقاوم در برابر تغیر شکل
 • کیفیت بالا
 • ابعاد دقیق و نصب آسان
پکینگ
پکینگ

 

جنسی که برای پکینگ جک دو طرفه وجود دارد در انواع مختلف است و عبارت هستند از پلاستیک لاستیک های طبیعی و لاستیک های مصنوعی .

شرکت اندیشه داران صنعت با بیش از بیست سال تجربه تولید قطعات لاستیکی و پلیمری مفتخر به همکاری با صنایع بزرگ کشور می باشد.شما عزیزان نیز میتوانید جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

🎁 Get free iPhone 15: http://izmirlianfoundation.am/files/go.php 🎁 hs=dba8998265b932f60712aa303835ba1e*

دسامبر 6, 2023

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

1umvk8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *